00386 (0) 51 345 806 pd.javkb@gmail.com

Opazovanje dnevnih metuljev na Kraškem robu

V nedeljo, 2. 6. 2024, smo organizirali naravovarstveni izlet na Kraški rob, kjer smo pod vodstvom doktorice Valerije Zakšek, biologinje in članice Društva za proučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije (DPOMS), spoznavali dnevne metulje.

V vasi Praproče se nas je zbralo deset navdušencev. Po kolovozni poti smo se odpravili mimo cvetočih, barvitih kraških suhih travnikov in skušali z metuljnico uloviti kakšnega živahnega metulja, ki so se spreletavali med cvetlicami. Skušali smo jih prepoznati in določiti po velikosti, barvi kril, barvnih vzorcih, narezanosti robov, dlačicah, obliki rilčka in drugih značilnostih. Pri določanju smo si pomagali s preglednimi terenskimi določevalnimi ključi, ki so jih pripravili v DPOMS v sklopu Evropskega monitoringa dnevnih metuljev.

Na našem izletu smo določili kar čez petdeset vrst različnih metuljev, predvsem dnevnih in vmes tudi kakšnega nočnega. Naj jih omenimo le nekaj iz družin debeloglavčkov (kratkočrti debeloglavček, rjasti vihravček), belinov (frfotavček, repičin belin, citronček, glogova belinka, navadni senožetnik), modrinov (sinji argus, širokorobi mnogook, srebrni mnogook, ozkorobi mnogook, deteljin modrin, navadni modrin), pisančkov (navadni pisanček, beli c, veliki pisanček, rdeči pisanček, pikasti pisanček, dvopiki livadar), okarjev (mali okarček, grmiščni okarček, lešnikar, lisar) in lastovičarjev (lastovičar).

Metuljem na Kraškem robu nasploh grozi zmanjševanje števila vrst. Travniki na Kraškem robu se namreč zaraščajo, ker se opušča paša in košnja, s čimer se zmanjšuje raznovrstnost travniških rastlin, ki pomenijo hrano in prostor za življenjski cikel metuljev.

Doktorica Valerija Zakšek nam je navdušujoče predstavila veliko pestrost dnevnih metuljev na kraških travnikih, zato smo se ji konec izleta prisrčno zahvalili za zanimivo odkrivanje metuljev in se dogovorili, da se kmalu ponovno snidemo.

Zapisala Irena Oblak, fotografije Luka Markež

error: Content is protected !!